Para Biriktirme Yolları Nelerdir? Para Nasıl Biriktirilir?

Bazen para biriktirmenin en zor tarafı para biriktirmeye başlamak olabilir. Paradan nasıl tasarruf edeceğinizle ilgili size harika bilgiler verecek olan bu kılavuz, basit ve kaliteli bir tasarruf yöntemi geliştirmenize yardımcı olabilir, böylece tüm kısa ve uzun vadeli tasarruf hedefleriniz için tasarruf edebilirsiniz.

Para Biriktirmenin Yolları

Para biriktirmek hemen hemen herkesin hayalidir. Kimisi bir araba satın almak için para biriktirir, kimisi ise ileride rahat bir hayat sürebilmek için. Sonuç olarak herkesin paraya ihtiyacı vardır. Bu nedenle kenara, köşeye bir miktar para atmak her zaman için iyidir. Kötü günlerde elinizde bir geliriniz olması son derece önemlidir.

  • Giderlerini Kaydet!

Para biriktirmeye başlamak için ilk adım, ne kadar harcadığınızı bulmaktır. Tüm masraflarınızı takip edin, market alışverişleri, faturalarınız, yemek ve ulaşım giderleriniz, her şey buna dahildir.

Verilerinizi topladıktan sonra, sayıları ulaşım, bakkaliye ve kişisel bakım gibi kategorilere göre düzenleyin ve her bir tutarı toplayın. Doğru olduğundan emin olmak için kredi kartı ve banka ekstrelerinizi de kontrol edin. Eğer bu işlemde zorlanacağınızı düşünüyorsanız akıllı telefon uygulama marketlerinde size bu işlemde oldukça yardımcı olacak onlarca mobil uygulama bulabilirsiniz. Bu uygulamalara erişmek için, gider kaydı gibi aramalar yapabilirsiniz.

  • Tasarruf İçin Bütçe Planlaması!

Bir ay içinde ne kadar para harcadığınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçeye göre düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinize göre nasıl ölçüldüğünü özetlemelidir; böylece harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlandırabilirsiniz. Araç bakımı gibi her ay değil düzenli olarak gerçekleşen masrafları dikkate aldığınızdan emin olun.

İpucu: Bir harcama kategorisinde gelirinizin yüzde 10 ila 15’i kadar tasarruf etmeyi hedefleyin.

  • Tasarruf Etme Yolları Bul!

Giderleriniz çok yüksekse ve istediğiniz kadar tasarruf edememiş iseniz, harcama konusunda biraz geri çekilme zamanı gelmiş olabilir. Eğlence ve dışarıda akşam yemeği gibi daha az harcayabileceğiniz önemli olmayan harcamaları belirleyin. Televizyon ve cep telefonu gibi sabit aylık giderlerinizden de tasarruf etmenin yollarını arayın.

Günlük harcamaları azaltmak için bazı fikirler:

  • Eğlence harcamalarını azaltmak üzere ücretsiz veya düşük maliyetli etkinlikler bulmak için topluluk etkinliği listeleri gibi kaynakları kullanın.
  • Kullanmadığınız abonelikleri ve üyelikleri, özellikle de otomatik olarak yenileniyorsa, iptal edin. Örneğin Spotify, Netflix, Blu TV gibi…
  • Ayda sadece bir kez dışarıda yemek yemeye ve “ucuz yemek” kategorisine giren yerleri denemeye başlayın.
  • Kendinize bir “düşünme süresi” verin: Bütçeniz, gereksiz bir satın alma işlemi için cazip olduğunda birkaç gün bekleyin. Harcama yapmadığınız için mutlu olacaksınız, bu da demek oluyor ki, artık para biriktirmeye hazırsınız!

 

  • Tasarruf Hedefi Belirle!

 

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri, bir hedef belirlemektir. Ne için tasarruf etmek isteyeceğinizi düşünerek başlayın; belki de evleniyorsunuz, bir tatil planlıyorsunuz veya emeklilik için tasarruf ediyorsunuz. Sonra ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve onu biriktirmenizin ne kadar zaman alabileceğini hesaplayın.

Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Tabii ki biriktirdiğiniz parayı harcayarak! Ama daha çok bu tasarrufu ne için yaptığınız önemli. Örneğin uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir elektronik aleti veya elbiseyi satın almayı düşünüyorsanız, yaptığınız bu tasarruf ile onu alabilecek satın alım gücüne ulaşmak sizi çok mutlu edecektir. Veya bu tasarrufu geleceğiniz için bir yatırım olarak yapmayı düşünüyorsanız, istediklerinizi elde edene kadar, istediğiniz kadar para biriktirmiş duruma gelene kadar tasarruf yapmaya devam edebilirsiniz. Biriktirdiğiniz paraları değerlendirmek için https://anlikdoviz.co adresini takip edebilir ve finans piyasalarında birikimlerinizi katlama fırsatlarını takip edebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*