Platin Bankadan Alınabilir mi? ( Platin Hesabı Olan Bankalar )

platin hesabı olan bankalar
platin hesabı olan bankalar, platin yatırımı nasıl yapılır?

En çok bilinen Altın ve Döviz yatırımları bir kenarda dursun. Şimdilerde yeni yatırım araçları ile tasarruflarını değerlendirenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Son günlerde sıkça bahsedilen yatırım araçları, yine doğal madenler üzerinden yapılıyor. Döviz hesabı, altın hesabı derken son dönemde gümüş ve platin hesabı da yatırımcılar tarafından merak edilmeye başlamış durumda.

Doğal madenler diyoruz, çünkü gerçekten doğadan çıkan ve çok değerli olan madenler üzerine yatırımlar yapılıyor ve dünya ülkeleri arasında bu doğal madenlerin değeri sürekli artıyor. Bizim ülkemizde eskisi gibi sadece Altın madeni değil Gümüş ve şimdide Platin madeninin üzerine yatırımlar gerçekleşmeye başladı. Hem de altının kazandırdığı kadar platin yatırımı da yatırımcılarının yüzünü güldürüyor.

Platin yatırımı, Altın ve gümüş kadar yatırımı kadar çok ünlü olmasa da Platin de yatırım araçlarından birisi olarak değer kazanarak boy göstermeye başladı. Hatta Platin yatırımı, bankalar aracılığı ile yapılarak yatırımcısını risk altına da sokmuyor.

Platin Nedir?

Dünya ülkelerinde olduğu gibi, platin yatırımı, bizim ülkemizde de yaygınlaşıyor. Peki, Platin yatırımı nasıl yapılır? Platin nedir?

Platin doğal olup, Altın ve Gümüş gibi değerli bir maden türüdür. Platin zaten değerli bir madendi, ancak Platin yatırım aracı olarak henüz karşımıza yeni çıktı. Platin madenine değer kazandıran unsurlar ise endüstriyel ihtiyaçların artması ve bu madeni takı ve kozmetik sektörlerinin de kullanmasıdır.

Platin dünya ülkelerinde bu gibi ticaret alanlarından talep görmeye başlayınca da değer kazanıp ve çok aranan bir maden haline geldi. Platin madenini değerlendiren diğer bir faktörde Platin madenin altın ve gümüşten dünya yüzünde daha az olmasıdır. Bu sebeple de Platin yatırımı kazandıran yatırımlar arasına girdi.

Platin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Platin yatırımı nasıl yapılır? Bizim ülkemizde platin üzerinden yatırım yaparak tasarruflarımızı değerlendirebiliriz. Platin yatırımı yaparak tasarruflarınızı şu şekilde değerlendirebilirsiniz:

  • Platin yatırımı yapmak için, kuyumculardan gramlar halinde alarak yastık altı platin yatırımı yapabilirsiniz.
  • Kuyumculardan 1gr – 2,5 gr – 5 gr olarak alıp Platin yatırımı yapabilirsiniz.
  • En güvenilir olan Platin yatırımı ise Platin hesabı açan bankalar aracılığı ile kaybetme korkusu yaşamadan yapılan platin yatırımıdır.
  • Bankalardaki platin hesabı ile yapılan platin yatırımları devlet güvencesi altındadır.

Platin Bankadan Alınabilir mi?

Son günlerin konuşulan en güvenli Platin nerden alınır? Nasıl platin yatırımı yapılır? Platin yatırımı için en güvenilir olan elbette ki devlet güvenceli bankalar aracılığı ile yapılan platin yatırımlardır.

Platin yatırımı yapmak için:

  • Emlak katlım bankasından platin hesabı açtırarak güvenli yatırım yapabilirsiniz.
  • Kuveyt Türk katlım banksından platin hesabı açtırarak güvenli yatırım yapabilirsiniz.

Bankalarda açılan Platin yatırım hesabı, devlet güvencesinde olup, yüz bin TL’lik bir yatırım için Tasarruf Sigorta Mevduat fonu tarafından güvencesi verilir.

Bankalar Platin hesaplarındaki yatırımları, 1000 (bin) saflıkta değerlendirerek yatırımcılarına sabah 09.00 ile akşam 17.25 saatleri arasında Platin alım satım yapma işlemi olanağını sunar. Bankada platin hesabı olan yatırımcı bankasından fiziksel yani maden olarak yaptığı yatırımı geri çekmek isterse o zaman banka sizden 20 gün müddet isteyerek sizin Platin yatırımınızı fiziksel olarak iade ediyor.

Aynı bankada birden çok Platin hesabı olan banka müşterileri hesaplar arasında havale yapabilir, istedikleri zaman platin alım satımı yapabilir, istedikleri zaman talimat işlemi yapabilirler.

Bankalardan platin hesabı açtırmak için internet bankacılığı üzerinden ve ya bizzat banka şubesine giderek Platin yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Ayrıca bankların çağrı merkezi hizmetleri de günün her saatinde çalışarak banka müşterilerine yardımcı oluyorlar.

Altın kadar revaçta olmasa da son dönemde platin fiyatlarında yaşanan artış bu değerli metale olan ilgiyi patlatmıştır. Bu nedenle bankadan platin alınabilir mi, hangi bankada platin hesabı seçeneği var gibi sorular sıklıkla gelmekte. Biz de bu soruları cevaplandırmak istedik. Dilerseniz altın ile ilgili bilgilere altın yatırımı nasıl yapılır başlıklı sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*