Rusya Asgari Ücret Ne Kadar? Masraflar ve İş Olanakları Neler?

rusyada-asgari-ucret
rusyada-asgari-ucret

Dünyanın en köklü ve en büyük ülkelerinden biri olarak Rusya, her zaman akıllara soğuk iklimini ve sert yapısını getirse de çalışma ve iş imkanları gibi konularda dünyanın dört bir tarafından insanların tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle Rusya’da çalışmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında da ülkede uygulanan asgari ücret maaş rakamları bulunmaktadır.

Rusya’da çalışma şartlarına bağlı olarak vasıflı veya vasıfsız işçi konumunda çalışan kişiler, üniversite mezunları, dil bilgisine sahip olan kişiler veya uzmanlar farklı rakamlar ile ücret almaktadır. Özellikle iyi bir yabancı dil bilgisine sahip üniversite mezunları çok daha yüksek maaşlar alma şansına sahiptir. Bugün Rusya’da faaliyet gösteren birçok Türk şirketi de bulunmaktadır ve bu şirketler bünyesinde de birçok Türk vatandaşı çalışmaktadır. Zira bu şirketler genellikle inşaat ve doğalgaz sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Rusya’da ülke kapsamında işçiler için ödenen asgari ücret 13.000 Rus rublesi gibi bir rakam oluşturmaktadır. Bu rakam Türk Lirasına çevrildiğinde, aylık 1170 Türk Lirası gibi bir ücret oluştururken, 210 ABD doları gibi bir rakama da tekabül etmektedir. Rusya’da da Türkiye’ye benzer bir şekilde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenmiştir ve işçiler bazen ek mesai ile birlikte bu saatin üzerinde çalışabilirler.

Rusya’da İş İmkanları Nelerdir?

Genellikle iş imkanları değerlendirildiğinde, Rusya’da petrol, metal, inşaat sektörü ve doğalgaz gibi birçok farklı sektörde çoğu zaman işçi alımları sağlanmaktadır. Bu kapsamda Türk işçilerin de büyük bir kısmı bu alanlarda çalışırken, asgari ücretten biraz daha yüksek maaş alma gibi bir fırsat elde edilmektedir. Hatta gerçekten kalifiye durumda bulunan bir personel bu tip şirketlerde masa başı bir iş bulma imkanına ulaşabilir ve daha yüksek maaş alabilir.

Rusya’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Türkiye koşullarına göre karşılaştırma yapıldığında, yaklaşık 1200 TL gibi bir asgari ücretle geçinmek gayet zor görülebilir. Ama Rusya’da genel yaşam masrafları göz önünde bulundurulduğunda, günlük harcamaların çok düşük olması ve kamu hizmetlerinin çok düşük ücretler ile alınması, masraflar konusunda da rahatlık oluşturmaktadır.

Rusya’da asgari ücret ile çalışan bir işçi dahi ulaşım, ev kirası, konaklama ve gıda masrafları gibi birçok noktada uygun fiyatlar elde etmektedir. Rusya’da resmi para birimi olarak kullanılan Ruble ile birlikte Başkent Moskova veya diğer farklı şehirlerde uygun ev kiraları ile konaklama sağlanabilir. Bu konuda Başkent diğer şehirlere göre biraz daha yüksek fiyatlar ortaya çıkarsa da ülkede sağlık hizmetleri eğitim ve sosyal hizmetler çok düşük ücretler ile alınmaktadır.

Rusya’da okul masrafları özellikle çok düşük bir rakam oluşturmakla birlikte hem devlet okulları hem de özel okullarda eğitim alınabilir. Hatta birçok aile çocuğunu özel okullara göndermek fırsatı elde ederken, ortalama 3 kişilik bir aile rahatlıkla geçirmek için aylık 25-30.000 ruble gibi bir gelir ile aradığı standartlara kavuşabilir. Yani aynı ailede karı-koca iki kişinin çalışması gibi bir durumda bu gelir asgari ücret ile dahi elde edilerek, hem eğlence hem de diğer yaşam masrafları için rahatlıkla tüm masraflar karşılanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*