Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar? Çin’de Maaşlar Ve Masraflar

Çin asgari ücret
Çin asgari ücreti

Çin gibi milyarın üzerinde bir nüfusu bulunan bir ülkede diğer ülkelerde olduğu gibi ekonomik durumdan veya asgari ücret gibi rakamlardan bahsetmek aslında çok olacaktır. Aşırı derecede yüksek bir nüfusa sahip olduğu için ülkede istihdam sorunu çok yüksek bir noktaya ulaşırken, ayrıca dünyanın birçok ülkesinden Çin’e gelen kişiler nedeniyle de artan nüfus ve işsizlik sorunu ortaya çıkarıyor.

Her ne kadar zor ve belirlemesi gayet zahmetli olsa da Çin’de de bir asgari ücret tarifesi bulunuyor. Ancak çok büyük boyutlara sahip olan bir ülke olduğu için Çin’de asgari ücret belirlemeleri, eyalet sistemine göre değişen bir şekilde sağlanıyor.

Çin’de Asgari Ücret Rakamları Nedir?

Çin, kendi ülke sınırları içerisinde RMB olarak adlandırılan bir para birimi kullanılıyor. Bu para birimine bağlı olarak Şangay eyaleti sınırları içerisinde asgari ücret 2 bin 300 RMB olarak ödeniyor. Bu ücret dolar ile karşılaştırıldığında aylık 350 dolar civarı bir rakam oluşturuyor.

Şangay, Çin dahilinde istihdamın en yüksek olduğu ve çalışma gücü ile birlikte en yüksek sırada bulunan kentlerden birini oluşturuyor. Şangay kentinden sonra ikinci sırada Shenzhen yer alırken, üçüncü sırada ise Tinajing kentleri yer alıyor.

Şangay kentinde gayet yüksek bir asgari ücret uygulaması yer alırken, en düşük asgari ücret ise daha fazla Müslüman nüfusun bulunduğu Qinghai eyaletinde ödeniyor. Çünkü bu eyalette asgari ücret 1270 RMB yani 191 dolar gibi bir rakam oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde takriben 2017 dönemlerinde bazı eyaletler asgari ücret için zam yapma kararı alırken, 9 eyalette gerçekleştirilen %10 zam oranı sonrasında da yine 2019 yılı içerisinde de 22 eyalette daha asgari ücretlere zam gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Çin’de örnek olarak en yüksek noktada belirtildiği üzere Şangay ve Shenzhen gibi kentler sonrasında Guangdong kentinde 1895 ve Being bölgesinde 1890 RMB gibi bir asgari ücret ödemesi gerçekleştiriliyor. Birçok farklı kentte 1300-1500 RMB arasında asgari ücret ödemesi gerçekleştirilirken, bazı bölgelerde ise 2000 RMB gibi rakamlara yaklaşacak şekilde asgari ücret rakamları da ödeniyor.

Çin’de Çalışma Ve Yaşam Koşulları Nasıldır?

Asgari ücret rakamları dolar ile karşılaştırıldığında da ortalama bir rakam oluştururken, çalışma koşulları incelendiğinde ise Çin’de mesai saatinin yine 40 saat olduğu görülebilmektedir. Birçok noktada asgari ücret ile çalışan kişilerin kıyafet zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca emeklilik yaşı açısından ise erkeklerde 60 kadınlarda 55 gibi bir yaş koşulu bulunmaktadır.

Çin’de yaşam koşulları incelendiğinde ise özellikle asgari ücret ile geçinmek göz önünde bulundurulursa, her bölge içerisinde alınan asgari ücret rakamlarına ve kentin ekonomik koşullarına göre yaşam koşulları da değişiklik gösterebilir. Örneğin, en yüksek asgari ücretin ödendiği Şangay kenti göz önünde bulundurulursa, 350 dolar gibi bir asgari ücret ödendiği için çok ortalama koşullarda bir yaşam elde edilmesi mümkün olacaktır.

Ortalama bir kiralık ev ile birlikte 4 kişilik bir aile için gıda masrafları, fatura masrafları ve ulaşım masrafları gibi noktalar sayesinde tek bir kişinin asgari ücret ile çalışması durumunda yeterli ekonomik koşullar elde edilemeyebilir. Bu nedenle asgari ücret ile Çin’de geçim sağlamak isteyen bir kişinin mutlaka yaptığı işin daha yüksek bir noktada bulunması yani kalifiye bir noktada bulunması gerekecektir. Ancak bu noktada daha güçlü bir ekonomik durum elde edildiğinden dolayı daha iyi bir yaşama ulaşmak da mümkün hale gelecektir. Ayrıca aynı hanede iki kişinin çalışması da ekonomik koşullar açısından refah seviyesi oluşturacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*