Katar Asgari Ücret, İş Fırsatları Ve Yaşam Masrafları

Katarda asgari ücret
Katarda asgari ücret ne kadar, Katar asgari ücret oranı

Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biri olan Katar, hem Avrupalı hem Amerikalı hem de Türk işçiler için çok önemli bir çalışma bölgesi oluşturmaktadır. Özellikle ülkede Amerika ve Avrupa vatandaşları sonrasında yine çok değerli grupta bulunan Türk işçiler de dolar üzerinden ücretlerini alarak her meslek grubuna göre farklı ücretler sayesinde gelir elde etmektedir. Katar çok büyük bir zenginlik ile birlikte kendi ülkesinde resmi para birimi olarak Katar riyali kullanıyor. Dolayısı ile asgari ücret hesabı da Katar Riyali üzerinden yapılıyor. 1 Katar riyali, şu an için 1.60 TL gibi bir değer oluşturuyor. Katar Riyali güncel fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

Katar’da Asgari Ücret Rakamları Nedir?

Katar’da işçi ücretleri Amerika ve Avrupa vatandaşları için birinci sınıf, Türk vatandaşları için ikinci sınıf ve diğer ülke vatandaşları için üçüncü sınıf göçmen kategorisine göre şekillendirilir. Ortalama olarak Katar’da asgari ücret rakamları için 1300 riyal gibi bir rakamdan bahsedilmesi mümkündür. 1300 Katar riyali, 2075 TL gibi bir rakam oluştururken, bu değer ise dolar olarak 360 dolar civarında bir rakam oluşturmaktadır. Bu ücretler çalışanların alabileceği en düşük ücretler olmak ile birlikte her kişi bulunduğu sektöre ve ne kadar tecrübeli bir çalışan olduğuna bağlı olarak daha üst rakamlarda maaş alabilir.

Aslında Katar’da asgari ücret net bir rakam oluşturmadığı için her sektöre göre ve her personelin çalışma durumuna göre farklı rakamların ortaya çıktığı da görülebilir. Genellikle her sektör kendi içerisinde işçilere ödenecek en düşük maaşı belirler ve bu maaş bir asgari ücret olarak görülebilir. 1300 Katar riyali gibi bir rakam ortalama olarak görülse de bir doktor, mühendis ve mimar Katar’da en düşük 10.000 riyalden yerinden başlamak üzere 20.000 Katar riyaline kadar ulaşacak şekilde bir maaş alabilir.

Katar’da Türkler İçin Maaş Oranları Nedir?

Türkiye vatandaşları Katar’da bir Avrupalı vatandaş olarak görülür ve bu nedenle eğitimli olduklarında dolayı çalışma koşulları gayet iyi bir konumdadır. Örneğin, bir Filipin vatandaşı aylık 200 dolar gibi bir rakam ile çalışırken, bir Amerikan vatandaşı 10 bin dolar ve yine bir Türk vatandaşı da 1000-2000 dolar civarı bir maaş alma imkanına sahiptir. Örneğin, bir doktor veya mühendis Katar’da Türkiye’de kazanabileceğinden 2-3 kat daha fazla kazandığında, çok daha yüksek rakamlara ulaşabilir.

Katar’da İş İmkanları Nelerdir?

2022 Dünya Kupası’nın Katar’da gerçekleştirileceği düşünülürse, özellikle Türk vatandaşları için ülkede yüksek iş imkanları bulunmaktadır. Bu noktada Dünya kupası için gerçekleştirilen özel şehir inşaatı ile birlikte Katar’da öncelikle inşaat projelerinde sonrasında ise petrol, doğalgaz ve güvenlik şirketi gibi birçok noktada iş bulunması mümkündür.

Temel olarak ülkede petrol ve doğal gaz gibi önemli kaynaklar sayesinde büyük gelirler elde edildiğinden dolayı bu şirketlerde de iş bulunması daha kolay olabilir. Ayrıca Katar’da demir çelik sanayisi de önemli bir noktada bulunduğu için bu sektör içerisinde de iş bulmak mümkün olacaktır. Bahsedilen tüm bu sektörler göz önüne alındığında, bu sektörlerde inşaat işçisi, petrol işçisi, fabrika işçisi, şoför, operatör, doktor, mühendis, avukat veya muhasebeci gibi birçok farklı noktada personeller iş bulma imkanına sahiptir.

Katar’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Katar’da ortalama bir iş sayesinde almış olduğunuz maaşlar ile geçinme imkanlarını değerlendirdiğimizde öncelikle kira, mutfak masrafı, aylık faturalar ve aylık ulaşım giderleri gibi noktaları göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Ülkede çalışan insanlar sağlık hizmetlerinden ve eğitim hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Konaklama giderleri açısından Katar’da ev kiraları gayet yüksek olmakla birlikte şehir merkezinde tek odalı bir daire için dahi 5000 riyal gibi bir ücret ödenmesi gereklidir. Şehir dışında ise bu ev içi 3500 riyal ödenebilir. 4 kişilik bir aile için ortalama 1 daire ise 10.000 riyal gibi bir rakam oluşturmaktadır. Merkezi kentlerde otel fiyatları 1 yıldızlı otellerde dahi 180 riyalden başlarken, 5 yıldızlı otellerde 600 riyal gibi fiyatlara ulaşabilir.

Aylık fatura masraflarını göz önünde bulundurduğunuzda, elektrik, enerji, su, cep telefonu gibi bütün masraflar için ortalama olarak 400-500 riyal gibi bir masraf ile karşılaşabilirsiniz. Gıda masrafları göz önünde bulundurulduğunda ise ucuz bir restoranda günlük 30 riyal gibi bir fiyat ile yemek yemeniz mümkün olurken, günlük su ihtiyacı 1 riyal ücret ile karşılanabilir. Bu kapsamda dışarıda yemek yiyen bir kişi, aylık 600 riyal gibi bir ücret öderken, evde yemek isteyen bir aile ise ortalama aylık 500-600 riyal gibi bir masraf ile karşılaşabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*