Almanya’da Asgari Ücret, İş İmkanları Ve Masraflar

Almanya'da asgari ücret
2020de Almanya'da asgari ücret oranları

Avrupa’nın ekonomik ve demagojik noktada en güçlü ülkelerinden biri olan Almanya, milyonlarca Türk vatandaşının da ikamet ettiği Avrupa ülkelerinden birisidir. Bu nedenle her geçen gün daha fazla kişide Almanya’da yaşamayı tercih etmektedir. Zira Almanya’da işçiler için ödenen ücretler ve asgari ücret konusunda da çok avantajlı rakamlar ön plana çıkmaktadır. Bu makalemizde Almanya asgari ücret rakamları ile ilgili detayları paylaşacağız.

Avrupa’nın birçok ülkesinde asgari ücret, işçilerin çalışma saatlerine göre belirlenirken, Almanya’da da örnek olarak her iki yılda bir yapılan değerlendirmeler ile işçiler rahatlıkla dolgun bir ücret elde etmektedir. Aslına bakılırsa devlet tarafından belirlenmiş resmi rakamlar bulunmasına rağmen Almanya’da yer alan birçok şirket, işçilerine asgari ücretin üzerinde ödemeler gerçekleştirmektedir. Örneğin, 2018 yılında yaklaşık 1500 Euro gibi bir asgari ücret tutarı belirlenmiştir ve 2020 yılında da yeniden bir değerlendirme yapılarak, bu ücretin arttırılması ihtimali bulunmaktadır.

Almanya’da İş İmkanları Ve Maaşlar

Diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksek bir noktada bulunan Almanya asgari ücreti, aslında çalıştığınız sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak üniversite mezunu bir kişi asgari ücretin daha üzerinde bir maaş alabilir. Yani bir bilgi teknolojileri personeli 4.000 Euro maaş alabilirken, daha tecrübeli bir personel daha yüksek bir maaş alabilir. Tecrübeli bir doktor veya avukat 5000 Euro’dan başlamak üzere bazen 10.000 Euro maaş da alabilir.

Almanya’da asgari ücretle bir noktada çalışan kişi isterse kendi mesleğini dışında farklı bir meslekte de ayda en fazla 40 saat olmak üzere ek iş yapabilir. Yani iki farklı işte birden çalışması sayesinde de ekstra bir gelir elde edebilir. Örneğin gece mesaisinde çalışan kişiler normal mesai ücretlerinin tam 3 katı gibi bir ek ücret alabilir. Ancak taşeron olarak farklı firmalarda vasıfsız işçi konumunda çalışan kişiler en düşük noktada belirlenmiş olan asgari ücret ile hatta daha düşük ücret ile çalışabilir.

Almanya’da Yaşam Ve Çalışma Sistemleri

Almanya’da iki farklı çalışma sistemi bulunur ve bunlardan ilki kadrolu çalışmak diğeri ise sözleşmeli çalışmaktır. Taşeron olarak herhangi bir firmada çalışan kişiler sözleşmeli personel olmakla birlikte iş garantileri bulunmaz ve daha düşük ücretler ile çalışabilirler. Mesai saatini tamamlayan ve daha fazlası çalışma sağlayan kişiler asgari ücret veya 2000 Euro gibi bir maaş alabilir.

Taşeron olarak bir firmada resmi şekilde 18 ay ve daha fazlası bir süre çalışanlar, firmaları tarafından kadroya almak zorundadır ve kadrolu bir kişi özlük haklarına sahip olarak daha yüksek maaş alabilir. Kadrolu bir çalışan kolay kolay işten çıkarılamaz ve performans sıkıntısı ya da iş koşullarına aykırı bir etik dışı davranış bulunmadığı sürece işsiz kalmaz. Almanya’da çalışanlar için oluşturulan bu sistem içerisinde işçiler için en önemli avantajlarından birisi de sahip oldukları sosyal haklardır. Çünkü Almanya hem çalışan kişiler hem işsiz kişiler hem de emekli kişiler için birçok farklı yardım sunmaktadır. Bu durumdan dolayı günümüzde Almanya’da 3 milyon üzerinde Türk vatandaşı da yer almaktadır.

Almanya’da Yaşam Masrafları

Almanya’da bugün €1500 asgari ücret ödenmesi ile birlikte her işçi rahatlıkla kendi gelirine uygun bir şekilde kiralık evde ikamet sağlayabilir. Bugün ortalama olarak 500 Euro gibi bir rakamdan başlamak üzere daha yüksek rakamlara kadar ev kiralamak mümkün olacaktır. Yani eğer tek kişiyseniz Almanya asgari ücret oranları siizn için gayet yeterlidir ancak ailecek tek maaşa bakıyorsanız orada da durum Türkiye’de kinden çok da farklı olmayacaktır.

Mutfak masrafları ve temizlik masrafları gibi ev ihtiyaçları karşılanması konusunda da ortalama kişi başına 1 aylık market gideri €100 gibi bir rakam oluşturmaktadır. Yani 4 kişilik bir aile aylık 400-500 Euro arasında bir masraf ile birlikte geçim sağlayabilir. Ayrıca aylık ödenmesi gereken faturalar konusunda da azami 150 Euro ödeme gerçekleştirilmesi gerekebilir. Her kişi başına 50-70 Euro arasında bir ulaşım bedeli de dahil edildiğinde, yine 4 kişilik bir ailede €200 gibi bir ulaşım masrafı ortaya çıkacaktır.

Belirlenen giderler toplandığında; kira €500, faturalar için €500, market gideri için 150 Euro ve ulaşım için €200 toplandığında, aylık 1300-1400 Euro gibi bir rakam ile 4 kişilik bir aile geçinebilir. Aile içerisinde daha fazla çalışan kişi bulunuyorsa, çok daha rahat bir geçim koşuluna ulaşmak mümkün olabilir. Hatta bu tür bir aile Almanya’da birikim gerçekleştirerek, bir ev sahibi veya bir araba sahibi dahi olabilir. Diğer ülkelerde ve Almanya’da güncel asgari ücret rakamları ile ilgili bilgi edinmek için https://hisseborsa.net/asgari-ucretler/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*