Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Yararları Nelerdir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Yararları Nelerdir?

Bankacılık işlemlerinin sürekli gelişim göstermesi seneni ile internet bankacılığı kullanımı artışa geçmiştir. Hayatımızın her noktasında internet sayesinde birçok işlemi kolayca gerçekleştirebiliyor olsakta özellikle düzenli ödememiz gereken faturaları bazı durumlarda unutabiliyoruz. Bankaların müşterilerine sunduğu otomatik ödeme talimatı ile fatura ödeme imkanı ile bu tür durumlardan kaçınmak mümkün hale gelmiştir.  Maaş hesabınızdan, kredi kartınızdan, vadesiz hesabınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile faturalarınızı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gereken ödemelerinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Bu yazımızda otomatik ödeme talimatı nedir ve bu talimat ile hangi işlemler gerçekleştirilebilir hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?  Faydaları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatının faydaları ile ilgili bilgilerden en önemlisi, sürekli takip etme zorunluluğu olmadan faturalarınızın otomatik bir şekilde ödemelerinin bankaya ait hizmetlerinizden gerçekleştirilmesidir. Herhangi bir şekilde takip etmenize gerek kalmadan ve ek ücret ödeme zorunluluğunuz bulunmadan faturalarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra faturaların otomatik ödemelerini sağlayan müşterilerine bazı bankalar ekstra kampanyalar uygulamaktadır. Bu kampanyalardanda faydalanma imkanınız bulunuyor.

Otomatik Ödeme Talimatının Herhangi Bir Zararı Bulunuyor mu?

Otomatik ödeme talimatınızdan kaynaklanacak olan tek zarar hesaplarınızda bulunan paranın son damlasına kadar faturalara harcanacak olmasıdır. Planlamalarınızı ona göre yaparak faturalarınızın ödendiği tarihlerde banka hesaplarınızda ne kadar kaldığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde acil nakit ihtiyacınız durumunda banka hesaplarınızda nakit bulamayabilirsiniz. Eğer ödemelerinizin zamanı geldiyse ve banka hesaplarınızda herhangi bir nakit bulunmuyorsa faturalarınız ödenmeyecek ve kullandığınız hizmet kesilecektir.

Otomatik Ödeme Talimatını Nasıl Verebilirim?

Otomatik ödeme talimatı vermek için yapılması gereken işlemler oldukça basittir. En garanti yol müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak ödemekle hükümlü olduğunuz faturalara ait abone numaralarını hesaba tanımlatmanızdır. Bu tanımlatma işlemini yaptıktan sonra son ödeme tarihleri geldiğinde faturalarınız otomatik olarak ödenecektir. Talimatlarınızı vermek için diğer bir yöntem ise müşteri hizmetleri ile iletişime geçmektir. Müşteri hizmetlerine otomatik ödeme talimatı vermek istediğinizi beyan ederek faturalarınızı sürekli bir şekilde takip etme derdinden kurtulabilirsiniz. Eğer her şeyi geçerek kendi işimi kendim yaptığımda daha çok mutlu oluyorum diyorsanız bankanızın interaktif bankacılık uygulaması üzerinden talimatlarınızı düzenleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*