Kredi Sözleşmesi İçerisinde Bulunan Maddeler Okunmalı mı?

Kredi Sözleşmesi İçerisinde Bulunan Maddeler Okunmalı mı?

Bankalara kredi başvurusu yaparak kredi almak isteyen kişiler ile banka arasında iki tarafında yasal haklarını korumak için yapılan sözleşmeye kredi sözleşmesi adı veriliyor. Ücreti teslim alırken o karışık bir sürü yazı bulunan kağıt parçaları var ya onlardan bahsediyoruz. Tam olarak kimsenin okumadığı, sonradan bir sorun çıkması halinde benim haberim yoktu dediğimiz kağıtlar. Bu kağıtları mutlaka okumanız, okumasanız da göz ucu ile incelemeniz göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bankalar ile aranızda bir problem çıkması durumunda sözleşmedeki maddelere göre kendinizi savunmanız gerekecektir. Kredi sözleşmeleri ile ilgili yapılan son düzenlemeler ile krediyi talep eden kişinin haklarını korumak amacıyla birçok madde eklenmiştir. Özellikle kredi başvurusu yapıp sonradan 14 gün içerisinde geri iade edebilme hakkı da bu düzenleme ile birlikte gelmiştir.

Kredi Kullanırken Sigorta Yaptırma Gibi Bir Zorunluluğunuz Bulunmuyor

Kredi sözleşmelerinde belirtilen kurallar içerisinde bankaların kredi kullanan müşterilerine yaptırması kesinlikle zorunlu olarak anlattığı sigortaları yaptırma zorunluluğunuz bulunmuyor. Kısaca anlatmak gerekirse sizden talep edilen hayat sigortası, taşıt sigortası veya buna benzer sigortaları yaptırmanız gerekmiyor. Bankalar sizden herhangi bir durumda sigorta yaptırmanız gerektiğini talep ederse bu isteğe itiraz etme hakkınız sonuna kadar bulunmaktadır.

Kredi Sözleşmesi Maddelerinde Hesap İşletim Ücreti

Kredi talep eden müşterilerin ödemelerini alması için bankalar tarafından kişilere açılan vadesiz hesapların gerektirdiği ücretler kişilerden tahsil edilemiyor. Bu konuda herhangi bir mağduriyetiniz bulunuyorsa elinize kredi sözleşmesini alarak şubenize başvurmanız gerekiyor. Herhangi bir sonuç çıkmaması durumunda ise BDDK’ya başvurabilirsiniz. Normal müşterilerin vadesiz hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmediği gibi sizin hesaplarınızdan da böyle ücret kesilmesi mümkün olmuyor.

Kredi Masraflarına Dikkat Etmeniz Gerekiyor

Kredi çeken müşterilere karşı bankalar uyanıklık yaparak bazı ücretler çıkarabiliyor. Bu masrafları kesinlikle ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor. Sadece ufak bir miktarda ödeme yapmanız yetiyor. Bu da kredi miktarınızın binde birine denk geliyor. Kişilerin haklarını korumak için yapılan bankacılık sözleşmelerindeki düzenlemelerde belirtilen en önemli kurallardan birisi budur. Haklarınızı sonuna kadar koruyabilmek için bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu sebepten dolayı kredi sözleşmelerinde yazan maddeler okunmadan geçilmemesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*