07.11.2018 Dolar Analizi ve Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde Brunson’ın serbest kalışı ile başlayan TL pozitif hava bir süredir devam etmekte. Hafta başında vermiş olduğumuz hedef noktası 5,3055 seviyesine nokta atışı şekilde değen dolar kuru buradan aldığı tepki ile yükselişe geçti. Doların yükselişlerini bir süredir satış fırsatı olarak nitelendiriyoruz ki dün yapmış olduğumuz dolar tl paritesi analizinde de 5,445 seviyesine doğru yükselişlerin piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak görüleceğini belirtmiştik. Nitekim 5,445 seviyesine yükselmese de 5,41 seviyesinin üzerine kadar yükseliş yaşayan dolar buradan yediği satışlar ile 5,35 seviyesinin altına kadar geriledi.

[irp posts=”415″ name=”06.11.2018 Dolar Yorumları”]

Dolar tl paritesinde dün ki paylaşmış olduğumuz analizimizde doların 5,352 seviyesi üzerine atıp buranın üzerinde saatlik kapanışlar yapabilmesi halinde 5,445 hedefi ile yükselişlerine devam edebileceğini vurgulamıştık. Nitekim dün dolar kurunda sert bir yükseliş gördük. 5,445 seviyesine ulaşamayan bu yükseliş 5,42 seviyesine yakın satışla karşılaştı. Bugüne geldiğimizde dolar güne 5,37 seviyelerinde sakin bir başlangıç yapıyor.

Bugüne baktığımızda en önemli etken ABD seçimleri olarak karşımıza çıkmakta. Abd’de resmi olmayan sonuçlara göre temsilciler Kongre ara seçimlerinde Demokratlar, temsilciler meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden yıllar sonra aldı denilmekte. Trump’ın seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamalar ise büyük bir başarı elde ettikleri yönünde oldu. Öte yandan iki Müslüman kadın aday Demokrat Parti’den temsilciler meclisine girmeye hak kazandı. Bu gelişmeler ışığında dolar ne olur, dolar yükselir mi dolar ne zaman yükselir gibi sorularda artarak sorulmaya başlanırken grafikler bize neler söylüyor gelin onlara birlikte bakalım.

Dolar Analizi

Dolar tl paritesinde 5,352 seviyesi üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Abd’de seçim sonrası piyasalar az da olsa pozitif olarak ayrışmış durumda. Vadeli endekslerde yaşanan yükselişlerin dünya ve Türkiye borsalarına etkileri nasıl olacak merak konusu. Tabi ilk fiyatlamaların olumlu olması yanıltıcı olur mu yoksa borsalarda yükseliş devam edecek mi bu sorunun cevabı da doların yönünü etkileyecekmiş gibi duruyor.

analiz usdtry
usdtry yorumları, güncel usdtry analizi

Dolar tl paritesine teknik olarak baktığımızda 4 saatlik grafikte göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklemeye başlamış durumda. Ancak bugünlerde teknik analizin çok da fazla çalışamayabileceğini unutmamalıyız. Çünkü Abd’den Halk Bankası ile ilgili gelebilecek bir açıklama ile dolarda sert satışlar yaşanabileceği gibi, olumsuz gelebilecek açıklamalar ile de dolarda sert yükselişler yaşanabilecektir. Daha çok haber akışı kaynaklı fiyatlamaları izleyebileceğimiz bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak dün ki saatlik kapanışlar doların yönünü yukarıya çevirmiş durumda. Olası yükselişlerde 5,445 lira seviyesi yukarıdaki kritik direnç bölgesi olacak. Bu seviyenin aşılması ise dolarda kısa vadeli aşağı yönlü hareketi sendeye uğratır ki bu durumda 5,514 seviyesine doğru yükselişler devam edebilir.

[irp posts=”46″ name=”Hisse Senedi Komisyon Oranları”]

Dolar tl paritesinde aşağı yönlü hareketlerde 5,35 seviyesi önemli durumda. Bu seviyenin kırılması ile 5,28 seviyesine doğru düşüşler hız kazanabilir. Ekonomik takvime baktığımızda dolar kurunu direkt olarak etkileyebilecek bir veri bulunmazken, Trump ve Abd’li yetkililerin seçimlere ilişkin söylemleri piyasaları etkileyebilir. Abd piyasalarındaki hareketlere göre dolar kurunda da fiyatlamaların yönü değişebilir. Bu nedenle yurtdışı piyasaları da yakından takip etmemiz gereken bir gün olacak.

Abd borsalarında sert bir satış dalgası oluşmaması halinde, dolar tl de olası yükselişlerde 5,445 seviyelerine yakın oluşabilecek fiyatlamalarda piyasa oyuncuları bu yükselişi bir satış fırsatı olarak görebilir. Aşağı yönlü genel görünümün bozulması için 5,445 seviyesi üzerinde saatlik ve günlük kapanışlara ihtiyaç vardır.

Dolar kurunda genel olarak aşağı yönlü bir trend oluşmuş durumda. Bu nedenle olası yükselişlerde direnç bölgelerine yaklaşıldıkça satışlar gelme ihtimali yüksektir. Yani dolarda haber akışı kaynaklı bir problem olmaması halinde aşağı yönlü hareketin devamı daha olası gibi durmaktadır. Tabi bu düşüş hareketinin devamı için öncelikle 5,35 seviyesinin altına inilmesi ve bu seviye altında kapanışların oluşması gerekmektedir.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*