16.11.2018 Dolar Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde uzunca bir süredir süregelen düşüş hareketi dün de etkisini devam ettirdi. Dün sabah ve önceki analizlerimizde bahsetmiş olduğumuz dolar kurunda ki geri çekilme hareketi 5,35 seviyelerine dek geri çekildi. Sonrasında ise Abd’de Trump’ın Fetö’nün iadesi ya da sınır dışı edilmesine ilişkin talimat verdiğine dair bir haberin Abd basınında gündeme gelmesiyle birlikte bir anda 5,31 seviyesinin atlına kadar gerilemiş olduk.

[irp posts=”536″ name=”Dolar Yorumları 15.11.2018″]

Gece yarısında Abd’den gelen açıklamalar ise bu yönde bir gelişmenin olmadığı ve yayılan haberin yalan bir haber olduğu yönündeydi. Konuyla ilgili olarak  Abd Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert’e Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda Trump’ın talimat verdiği yönündeki haberlere ilişkin konu üzerine  “Gülen konusunda Türkiye’den çok  talep geldi. Bu mesele ile Adalet Bakanlığı ilgileniyor” dedi. demekle yetindi. Sonuç olarak bazı çevrelerce yalanlansa da böyle bir durumun gündeme gelmesi dahi piyasalar açısından memnun edici oldu.

Bugüne baktığımızda dolar kuru 5,36 seviyesinden başlıyor. Bugün haftalık kapanışın gerçekleşeceğini hatırlatmak isteriz. Yine geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşadığımız yükselişlere istinaden bizim için nereye yükseleceği önemli değil 5,52 altında bir kapanış yapması önemli demiştik ve dolar 5,542 seviyesine kadar yükselmiş sonrasında ise haftayı 5,46 seviyelerinden kapamıştı. Bu sayede de aşağı yönlü beklentimiz devam etmişti. Bu nedenle haftalık kapanışın nereden olacağı yine önemli olacaktır. Yatırımcılar dolar alınır mı, dolar yükselir mi, dolar nereye düşecek gibi soruları gündemde tutmaya devam ederken biz de dolar grafiği bizlere neler söylüyor dilerseniz gelin bir ona bakalım.

16.11.2018 Dolar Analizi

Dolar kurunda dün kritik bir eşiğin altına geriledik ve günlük bir kapanış gerçekleştirdik bu seviyede 5,42 seviyesiydi. Bugün dolar tl paritesindeki fiyatlamalar önümüzdeki hafta için oldukça önemli olacaktır. Doların yeniden 5,42 seviyesi altında kapatması önümüzdeki hafta için TL pozitif bir havanın devamı anlamına gelebilir.

dolar analiz
16.11.2018 dolar tl analizi ve yorumları

Doların 4 saatlik görünümüne baktığımızda kurda aşağı yönlü seyrin devam ettiğini görüyoruz. Dolar tl paritesinde olası yükseliş hareketlerinde ilk takip edeceğimiz direnç bölgesi 5,40 seviyesi olacaktır Bu seviyenin aşılması halinde ise 5,43 seviyesini dikkatle izliyor olacağız. 5,43 seviyesinin yukarı yönlü kırılması halinde TL pozitif hava sıkıntıya girebilir ve yeniden 5,50 seviyesinin üzerine ataklar görülebilir.

Gerçekleşme ihtimali düşük olsa da özellikle son günlerde Brexit üzerine yaşanan gelişmelerin yönü ne olacak, nerede nasıl bir karara bağlanacak netleşmediğinden ötürü buradan gelecek piyasayı bozabilecek haberler bir anda doların da yönünü değiştirebilir. Bu nedenle bugün teknik analizden ziyade piyasa takibi yapacağımız bir gün olacak. Günün başlangıcında 5,36 seviyelerinde sakin bir seyir içerisinde olan kur borsanın açılışına yakın 5,40 seviyelerine doğru bir yükseliş yaşayabilir. Bu seviyenin aşılmaması ya da aşılsa dahi 5,43 seviyesinin altına kalınması aşağı yönlü görünümün bozulmamsı açısından önemli olacaktır.

[irp posts=”266″ name=”Dolar Endeksi ( DXY ) Nedir?”]

Dolar kurunda aşağı yönlü senaryoda ise 5,347 seviyesinin atlında 5,32 ve 5,304 lira seviyelerine kadar geri çekilme görebiliriz. Brexit anlaşmasına yönelik oluşabilecek olumlu senaryolarda euro ve sterlin dolara karşı değer kazanır ise dolar endeksinde değer kaybı kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda dolar kurunda da bu seviyelere doğru geri çekilmeler mümkün olabilecektir. Yine haftalık kapanışında gerçekleşeceği bugün Borsa İstanbul’da yaşanabilecek hareketlenmelerde dolar kuruna etki edebilecektir. Güne olumlu başlamasını beklediğimiz Bist100 ün günün kalan kısmında nasıl bir seyir izleyeceği dolar tl paritesinin yönü açısından önemli olacaktır.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*