Altın Analizi ve Yorumları 16.11.2018

altın günlük yorumları
altın yorumları, ons altın analizi, güncel gram altın fiyatları

Altın fiyatları hareketli günler yaşamaya devam ediyor. Ons altın ve gram altın birbirinden biraz ayrışmışa benziyor. Dolar tl de paritesinde yaşanan sert düşüşler gram altın fiyatını aşağıya çekerken ons altın fiyatı ise 1200 dolar altından bir tepki vererek 1215 dolar seviyelerine kadar çıkmış durumda.

[irp posts=”132″ name=”Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir ?”]

Ons altın fiyatlarında Brexit endişeleri etkili oluyor. Brexit anlaşması yapılabilecek mi yoksa yeni bir belirsizlik süreci mi başlayacak merak konusu. Ons altın fiyatı için belirslizlik ortamları pozitif olduğundan olası anlaşma olmayışı veya İngiltere’de konuşulan yeni bir seçim yapılma ihtimali altın fiyatlarını bir miktar daha yukarıya taşıyabilir. Öte yandan önümüzdeki ay beklenen Fed’in faiz arttırım ihtimali de dünyada yaşanabilecek böyle bir karmaşa sonrasında ertelenebilir bu durumda altına pozitif yansıyabilir ancak bu senaryonun gerçekleşmemesi Fed’in elini rahatlatır ve faiz arttırım ihtimali zaten %90 larda iken yapılacak faiz arttırımı ile ons fiyatları yeniden aşağı yönlü baskı altına girebilir.

Ons Altın Fiyatları

Brexit anlaşmasının olup olmayacağı euro ve sterlin üzerinde baskı yaratırken dolar endeksinde yükseliş yaşanmasına sebep oluyor. Bu durum bir miktar onsun yükselmesini baskılarken öte yandan oluşabilecek riskler nedeniyle güvenli liman özelliği gören ons altın fiyatı pozitif havasını devam ettiriyor. Dün de belirttiğimiz gibi altın fiyatlarında 1217 dolar seviyesi önem taşıyor. Bugün haftalık kapanışlarında gerçekleşeceğini düşündüğümüzde nasıl bir fiyatlama olacak merak konusu. Yatırımcılar ise buralardan altın alınır mı, altın ne olur yükselir mi düşer mi gibi soruları guündemimiz de tutmaya devam ediyor. Durumlar böyle iken ons altın grafiği bizlere neler söylüyor gelin bir de ona bakalım isterseniz.

altın analizi
ons altın analizi ve yorumları

Ons altın grafiğini incelediğimizde kısa vadeli bir yükseliş trendi oluşsa da henüz günlük grafikte göstergeler aşağı yönlü olmayı sürdürüyor. Bu görünümün pozitife dönmesi için 1,217,5 dolar seviyesi aşılması ve üzerinde kapanış yapılması gerekiyor. Bu durumda 1,224 dolar ve 1,234 dolar seviyeleri hedef noktalar halini alabilir.

Altın fiyatında yaşanabilecek düşüşlerde ise 1,210 dolar dünde belirttiğimiz üzere oldukça önemli. Dün 1,210 dolar seviyesi üzerinde kalmayı başaran ons fiyatı bugün 1,215 dolar seviyesine doğru yükselişlerini sürdürmekte. 1,210 dolar seviyesinin atlına inilmesi halinde ise 1,201 dolara kadar geri çekilme mümkün olabilir.

[irp posts=”533″ name=”Altın Fiyatları Bugün”]

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatlarında çok uzun bir süredir aşağı yönlü baskının sürdüğünü belirtiyorduk. Dün sabah ki analizimizde de 207 lira seviyesine doğru bir geri çekilme yaşanabileceğinden bahsetmiştik. Özellikle dolar kaynaklı düşüşlerin yaşanma ihtimalinin yüksek olduğuna ve ons altın fiyatından ziyade dolar kurunun etki edeceği bir döneme girdiğimizi vurgulamıştık.

Sonuç olarak dün gram altın fiyatları dolar tl de ki ani çekilmeyle birlikte 207 lira seviyesine gerilemiş oldu. Şu sıralarda dolar tl paritesindeki yükselişlerle birlikte yeniden 210 lira seviyesini  yukarı yönlü aşmaya çalışan gram altın fiyatı için riskler aşağı yönlü olmaya devam ediyor.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*