Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi

dolar ne olur, yükselecek mi düşecek mi 2018

Dolar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir para birimi ve yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. Öyle ki ülke ekonomisinin gidişatını doların yükselişine veya düşüşüne göre tahmin etmek çoğu zaman mümkün olmaktadır. Bu nedenle ülke gündemini sıkça işgal eden dolar kuru hem ülke ekonomimiz hem de vatandaşlarımız açısından son derece önemlidir. Dolayısıyla günlük olarak bir çok kişi tarafından takip edilmekte olan dolar için hem yatırımcılar hem de vatandaşlar acaba bugün dolar ne olur, dolar yükselir mi, dolar düşer mi gibi soruları birbirlerine sıkça sormaktadırlar.

Dolar Ne Olur ?

2017 ortaları ve 2018 yılı başından beri hızla yükselen dolar geçtiğimiz aylarda 5 tl sınırına kadar yükselmiş ve burada gelen Merkez Bankası faiz hamleleri ile 4,50 seviyelerine kadar geri çekilmişti. Peki bundan sonra dolar ne olur, dolar yükselecek mi yoksa düşecek mi, bizi ilerleyen günlerde ve 2018 in ikinci yarısında nasıl br fiyatı bekliyor olacak soruları akılları kurcalamaya başlamış durumda.

Dolar ne olur sorusuna cevap verebilmek oldukça güçtür. Ancak doları yükselten veya doları düşüren etkenleri bilmek doların en zaman ne olacağı hakkında doğru analizleri yapmak adına oldukça önemlidir.Bu nedenle bu makalemiz içerisinde sizlere hangi durumlarda dolar yükseler, hangi durumlarda dolar düşer sorularına cevap vererek doların gelecekte ne olacağını düşünürken daha sağlıklı düşünmek ve daha bilinçli analizler gerçekleştirmenizi sağlamaya çalışacağız.

dolar ne olur, yükselecek mi düşecek mi 2018

Dolar Yükselir Mi?

Dolar yükselir mi? İşte tüm zamanların en çok sorulan sorularından biri karşınızda duruyor. Peki hiç düşündünüz mü dolar neden yükselir veya neden düşer? Ekonomi ile yakından ilgilenen biri olarak, dolar neden yükselir sorusunun cevabını size bu yazı içerisinde vermeyi deneyeceğim. Dolar hepimizin bildiği gibi bir para birimi aslında. Dolar yükselir mi veya dolar düşer mi derken aslında Türk lirasının değerinin dolar karşısında yükseleceğini veya düşeceğini anlatırız. İşte bu nedenle dolar kuru, ülke ekonomisi için önemli bir göstergedir.

Son zamanlardaki zam haberlerine dikkat ettiniz mi hiç? Halkın çokça kullandığı birçok ürüne zam geldi. Peki son zamanlarda hiç pazar yerlerine gittiniz mi? Pazarda meyve sebzenin fiyatı en az 2-3 TL civarında olmakla birlikte soğan ve patatesin fiyatı ise 5-6 lira civarında dolaşıyor. İşte bu gibi noktalara bakarsanız, ülke ekonomisinin çok da iyi bir durumda olmadığının farkına varabilirsiniz. Ülke içerisinde fiyatlar artmaya devam ettikçe ve üretimimiz bugünkü seviyesini korudukça ülke ekonomisi zor günler geçirmeye devam ederken dolar kuru da artışını sürdürecektir.

Doların Yükselmesindeki Dışsal Sebepler

Ülke ekonomisinin durumu dolar kuru için gerçekten önemli bir durum fakat doların değerini belirleyen tek şey ülke ekonomisi değil. Dolar basmakla yetkili olan tek ülke ABD’dir. Bu nedenle doların arzı da sınırlıdır. ABD merkez bankası FED faiz artırmaya devam ederse, dünya piyasalarında ABD dolarının değeri artacaktır. Öte yandan ABD hükümeti, ülke ekonomisini canlandırmaya yönelik adımlar attığı taktirde doların değeri dünya piyasalarında artmaya devam edecektir.

Peki Dolar Ne Zaman Yükselir?

Doların yükselmesi aslında ülke para biriminin (bu durumda Türk lirası) değerini kaybetmesi anlamına geldiğini daha önce söylemiştik. Genişletici para politikası ile faizler düşürüldüğü zaman dolar kuru da yükselişe geçecektir. Doların yükselmesinde bir diğer önemli etken ise üretim yapılmadan her şeyin dışarıdan ithal edilmesidir. Bu da bir ekonominin gittikçe daha kötüye gittiğinin bir göstergesidir. İşte bu nedenle ülkede fiyat istikrarı sağlanamadıkça dolar kurunun da artış göstereceğini söyleyebiliriz.

Dolar Düşer Mi?

Dolar düşer mi sorusunun yanıtını bulmadan önce isterseniz mevcut ekonomik duruma bir göz atalım. Özellikle yakın zamanda yapılan seçimler, devlet hazinesini epeyce olumsuz etkiledi. Bu olumsuzlukların seçim sonrasında hane halkı harcamalarına olumsuz bir şekilde yansıyacağını düşünülüyor. Hane halkının yanı sıra iş yeri sahipleri de ekipman harcamalarına para harcamayacaktır. Dolayısıyla yatırım harcamalarında da bir miktar azalma yaşanacağını görüyoruz.

Bir ülkenin para birimi ise ülkenin ekonomik durumu hakkında önemli bilgiler vermektedir ve şu an dolar ve euro, dünyada en çok rağbet gören para birimleridir. Bu nedenle ülke ekonomisine bakılarak doların daha bir süre daha düşüşe geçmeyeceğini söyleyebiliriz. Gördüğünüz gibi bu şartlar altında doların bir süre daha düşmeyeceğini söyleyebiliriz.

Doların Düşmesindeki Dışsal Sebepler

Dolar kurunun belirlenmesinde sadece yurt içi sebepler etkili değildir. Doların düşmesinde ABD’nin yapacağı hamlelerde etkili sonuç doğuracaktır. Örnek verecek olursak, ABD Merkez Bankası FED faiz indirimine giderse dünya piyasalarında doların değeri düşecektir. Öte yandan ABD Donald Trump’ın olası bir ticaret savaşını başlatacak olan AB ülkelerinden araba ithalatında vergileri artırması doların dünya piyasalarında değerinin düşmesine neden olabilir.

Bu durum AB ülkeleri tarafından sert bir karşılık bulacaktır. AB ülkelerinin olası bir boykotu nedeniyle ABD ekonomisi zor duruma düşebilir. Bu durum da yine ABD dolarının dünya piyasalarında değerinin düşmesine neden olacaktır. Dışsal nedenler daha da detaylandırılabilir fakat bu iki örnek bize konuyu özetliyor.

dolar ne zaman düşer, dolar düşer mi

Peki Dolar Ne Zaman Düşer?

Şu an ülkemizde doların düşmesi için yapılabilecek birkaç şey var. Bunlardan ilki daraltıcı para politikası uygulamaktır. Daraltıcı para politikası ile faiz oranları yükseltilip doların yükselişi durdurulup düşüşe geçmesi kısa bir süre için sağlanabilir. Doların uzun vadede düşmesi için ise gerek özel sektörde gerekse kamu sektöründe önemli yatırımların yapılması gereklidir. Bu yatırımlar, en başta tarım sektörünü hedef almalı ve daha sonrasında sanayi sektörüne doğru eğilmelidir. Ülkedeki üretim arttıkça ülke ekonomisi de sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Bu sayede uzun zaman içinde USD/TL kuru istediğimiz düşük seviyelere gelecektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*