13.11.2018 Dolar Yorum ve Analizleri

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta başlayan yükseliş hareketi ile 5,542 seviyesine kadar bir yükseliş yaşamıştık. Bizim için bu yükselişten ziyade haftalık kapanışın önemli olacağını ve 5,52 seviyesi altında yapılacak kapanışların TL pozitif bir havaya dönebilme ihtimalinden bahsetmiştik. Cuma gününü 5,46 seviyelerine kadar gerileyerek tamamlayan kur dün yeniden 5,52 seviyesine doğru bir atak yapsa da burayı aşmayı başaramadı.

Piyasalarda Yaşanan Gelişmeler

Güne 5,47 seviyesinden başlayan usdtry için bugün dolar endeksindeki hareketlenme önemli bir rol oynayabilir. Dün dolar endeksi akşam saatlerinde bir miktar gevşese de gece yeniden bir alım geldiğini görmekteyiz. Bu alımlar sonucu altın ons fiyatı 1200 dolara gerilemiş euro dolar paritesi 1,1220 seviyesinin atlıan kadar gerilemiş durumda. Yine brexit anlaşması olmaz ise endişeleri ile gerileyen bir diğer kur ise sterlin.

[irp posts=”491″ name=”12.11.2018 Dolar Yorumları”]

Bugünlerde Brexit ile alakalı olarak yeni gelişmelerin olması yüksek ihtimal. Olası Brexit anlaşmasının yapılabilmesi ile gbpusd yeniden 1,30 seviyesinin üzerine yükselebilir. Brexit anlaşmasının yapılamayacağı netleşir ise bu kez pound da sert bir satış yaşanabilir ki bu durumda gbpusd yeniden 1,20 seviyesinin atlıan doğru bir geri çekilme yaşayabilir. Bu olumsuz senaryoda dolar endeksi des ert yükseliş yaşayabilir.

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken dolar tl paritesi ne olur, dolar yükselir mi, dolar nereye kadar düşer gibi soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyoruz. Bu sorulara net cevaplar vermek oldukça zor olsa da grafiklerimizden destek alarak onların bize fısıldadıklarını sizlerle paylaşım istiyoruz.

Dolar TL Analizi

Dolar tl paritesinde geçtiğimiz haftadan bu yana vurgulamakta olduğumuz 5,52 seviyesi hala önemini korumakta. Bu seviye fiyatlamalarda yaşanan hareketliliklerle 5,525 seviyesine yükselmiş durumda. Bu nedenle 4 saatlik grafiğimizde dolar kuru için olası yükselişlerde takip edeceğimiz nokta 5,525 seviyesi olacak. Bu seviyeye yaklaşıldıkça piyasa oyuncuları tarafından bu bölgenin satış fırsatı olarak kullanılıp kullanılmayacağı bize fiyatlamaların ne yönde ilerleyeceğini göstermiş olacak. 5,525 seviyesinin aşılması ve üzerinde saatlik kapanışların oluşması halinde ise bir sonraki direnç bölgemiz 5,58 seviyesi olacaktır.

usdtry analiz
usdtry analizi, dolar yorumları

Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalara bakılırsa Trump ile yaptığı görüşmelerin olumlu sonuçlar doğurması beklenebilir. Trump’ın döner dönmez Halkbank davası ile ilgili talimatı vereceğini duyuran Erdoğan bu talimatın tam olarak nasıl bir talimat olduğunu ise açıklamadı. Yani dava iptal olup Hakan Atilla serbest mi kalacak yoksa tutukluluk devam edecek ancak Halkbankası’na bir yaptırım çıkmayacak gibi bir karar mı çıkacak tam olarak belli değil. Ancak en azından bu tarafta bir olumsuzluk beklenmiyor şuan için açıklamalara bakıldığında. Yaşanan gelişmeler bu şekilde iken dolar tl de düşüş hareketi devam eder mi merak konusu.

Dolar Ne Olur ?

Dolar endeksi bir süredir sert yükselişler yaşamasına karşın dolar tl paritesine bu yükselişlerin yansımadığını görmekteyiz. Bir çok para birimine karşı değer kazanan dolar Türk Lirası karşısında aynı performansı izleyemiyor ki bunu aslında dün de 5,5 seviyesinden gelen satışlar izledik. Dxy yükselirken, eurusd ve gbpusd gerilerken TL dolara karşı değer kazanmayı başardı peki bu durumu sürdürebilir mi yatırımcılar tarafından merak edilen konu bu aslında.

[irp posts=”66″ name=”Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi”]

Dolar endeksinde yaşanan yükselişlerin hız kazanması dolar kurunu da yukarı taşıyacak bir etken olarak duruyor karşımızda. Şu sıralarda 97,50 üzerinde olan dolar endeksi 97,80 seviyesi üzerine yükselirse piyasalar biraz daha karışabilir ve bu durumda usdtry de de yükselişler yaşanması olası hale gelebilir ancak dolar endeksinde yaşanabilecek geri çekilmeler ile birlikte dolar tl de 5,42 hedefine ve sonrasında ise 5,40 noktasına doğru bir geri çözülme yaşanma ihtimali de bulunuyor.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*