Güncel Dolar Yorumları 31.10.2018

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesi fiyatlamaları aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Yaklaşık olarak 3. haftasına giren dolardaki düşüş dolar endeksinde yaşanan yükselişlere rağmen devam ediyor. İlginç olan diğer bir detay ise dolar ile birlikte hem faizlerin hem de borsanın geri çekiliyor oluşu.

Dolar Ne Olur ?

Doların düşmesi ile birlikte faizlerin gerilemesi normal karşılanabilirken, dolar ve faizler aşağı gelirken borsanında aşağı düşmesi yatırımcılar tarafından endişe verici bulunuyor. Dolar endeksinde yaşanan yükselişlerden etkilenmeyen dolar tl paritesinde satışlar devam ederken dolar kurunun nerede duracağı merak ediliyor. Durum böyle olunca da dolar alınır mı, dolar ne olur, dolar ne zaman yükselir gibi sorular sorulmaya başlandı. Bizlerde bu konumuzda dolar ile alakalı gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dolar tl paritesinde düşüşler 5,50 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını sağladı. Öte yandan eurusd, gbpusd gibi paritelerde düşüş devam ediyor. Dolara karşı değer kaybı yaşayan paralar neticesinde dolar endeksi 97 seviyesini aştı. DXY uzunca bir süre sonra ilk kez 97 seviyesinin üzerine yükseldi.

[irp posts=”324″ name=”Güncel Altın Yorumları 31.10.2018″]

Abd borsaları ABD’de yapılacak ara seçimler öncesinde çalkantılı bir dönem yaşıyor. Abd borsalarına gelen satışlar vix endeksini yükseltirken hem volatilite artıyor hem de dünya borsalarında satışlar hız kazanıyor. Bu durumda etkilenen Borsa İstanbul’da da satışlar hızlanmış durumda. Dün 89 bin seviyesinin altına gerileyen Bist100 endeksi için buraların son nokta olduğunu söyleyenlerde var, satışların devamını bekleyenlerde. Açıkçası bu satışların dünya borsalarına endeksli olarak duracağı veya devam edeceğini söylemek daha doğru olur gibi gözükmektedir. Yani teknik analizden ziyade piyasa takibi yapmak daha mantıklı gibi duruyor.

Dolar Analizi

Dolar tl paritesi 4 saatlik grafiğine baktığımızda kısa vadeli hareketlerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Bir süredir kırmaya çalıştığı 5,50 seviyesini aşağı yönlü kırmayı başaran dolar için bundan sonrası ne olacak sorusuna teknik analiz eşliğinde cevap verecek olur isek;

dolar tl analizi teknik analiz
dolar tl kuru fiyatlamaları

Şu sıralarda 5,48 seviyelerinde fiyatlanan dolar kuru için piyasa açılışına doğru yükselişler yaşanması muhtemel görünmekte. Bu durumda 5,50 seviyesinin yukarı yönlü aşılması beklenebilir. Dolar kurunda yaşanabilecek yükselişlerde 5,513 ve 5,55 seviyeleri ön plana çıkan direnç seviyeleri konumunda bulunuyor. Öte yandan dolar endeksinin nasıl bir yön izleyeceği merak konusu olmuş durumda. Bugün dolar endeksinde yaşanacak olan hareket daha belirleyici bir rol oynayabilir. Dolar endeksi 97,10 direncini aşabilirse dolar tl paritesinde de düşüş hareketi en azından bir süreliğine son bulabilir.

[irp posts=”266″ name=”Dolar Endeksi ( DXY ) Nedir?”]

Dxy’de geri çekilmeler yaşanır ise dolar tl paritesinde de 5,435 seviyesine doğru yeni bir düşüş hareketi mümkün olabilir. Dün Trump’ın seçimlerle ilgili yapmış olduğu hisse senetlerinin düşmesini istiyorsanız oyunuzu demokrat partiye verin açıklamasına benzer açıklamalar da dünya piyasalarına bu dönemde etki edebilir. Bu nedenle Trump ve yönetiminin söylemleri de dolar kuru üzerinde bu dönemde etkili olabilir.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*