İş Fikirleri Hayata Geçirme Adımları Nelerdir?

İş Fikirlerini Hayata Geçirme Adımları Nelerdir?

Uzun düşünceler sonucunda aklınıza gelen iş fikirleri arasında seçimlerinizi yaptınız. Bunun sonucunda size gelir sağlayacak olan en iyi fikri cımbızlayıp aradan aldınız. En önemli konuya gelindiğini görüyoruz. Peki bu iş fikrini nasıl hayata geçireceksiniz?  Bu yazımızda tam olarak bunun cevabını vermek için size yönlendirme sağlayacak önerilerde bulunacağız. Bu önerileri dikkate alarak iş fikrini hayata geçirmek adına en önemli adımları atmış olacaksınız.

İş Fikirleri Hayata Geçirmek için Ürün ve Hizmetlerinizi Belirleyin

İşletmeler satacağı malın güvenilir olmasını ve müşteriye tam anlamıyla hitap etmesini istemektedirler.  Bu sebeple satacakları ürünlerin belirlenme aşamasında bazı soruların cevaplarını bulmak zorundadırlar. Aynı zamanda iş fikirlerini hayata geçirme adımları içerisinde  ilk adım fazlasıyla önemlidir.

  • Müşteriye ne sunulacak?
  • Sunulacak olan hizmet veya malın özellikleri neler olacak?
  • Satacağınız ürün veya hizmetin müşteriye katkısı ne olacak?
  • Hizmet veya ürünün yanı sıra müşteri ne gibi ek hizmetlerden faydalanacak?

Bu soruların cevabını aramakla ilk adımı atmalısınız.

Ürün veya Hizmet Satışı Yapacağınız Pazarı Belirleyin

Ürün ve hizmetlerinizin tanımlama aşamasını geçtikten sonra size gelir sağlayacak pazarın seçimine odaklanmalısınız. Bu konu belkide ürünü belirlemekten bile önemlidir. Çünkü satışını yaptığınız ürünün veya hizmetin satış yapılan pazarda ilgi görmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak Çin’de beyaz gelinlik pazarlayamazsınız. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız, Çin’liler beyazın ölümü simgelediğine inanmaktadırlar. Bu sebeple pazarınızın çevresindeki gelenek ve göreneklere kadar her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pazar belirlemesi yaparken aşağıda belirtilen soruları mutlaka cevaplamanız gerekmektedir.

  • Ürün veya Hizmeti nasıl ve hangi pazarda müşterilerinize pazarlayacaksınız?
  • Ürünün hitap ettiği kitle kimlerden oluşmaktadır?
  • Satışını yaptığınız ürünün tüketicileri ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?

Rakip Analizi Yapmak

İş fikrini ortaya koyduktan sonra yapılan belirlemeler ile 3. Basamağa kadar geldiniz. Daha önce kendinize sormanız gereken 7 sorunun cevabını tek tek belirlediniz. Pazara girdiniz fakat bir sorun var. Rakipleriniz 5 liradan satarken siz 10 liradan satıyorsunuz. Bu sebeple satışlarınız çok düşük. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka rakip ve piyasa analizi yapmanız gerekiyor. Bu adımıda doğru bir şekilde tamamladıysanız olağanüstü iş fikirlerini hayata geçirmek için hazırsınız demektir. Hayırlı olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*