Katar’da İş İmkanları

Katar iş ilanları yurt dışında iş imkanı elde etmek isteyen insanlar tarafından yakından takip edilmektedir. Hızla büyüyen ekonomisi, kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden biri olması, suç oranının yok denecek kadar az olması katar’da yaşam şartlarının ne kadar iyi olduğuna işaret eder ve bu sebeplerden dolayı Katar pek çok insanın çalışmak isteyeceği bir ülke olmuştur.

Katar’da Çalışmak

Katar’da çalışmak isteyenlerin gitmeden önce değerlendirmesi gereken bazı maddeleri sıralayacak olursak,

  • 40 derecenin üzerinde sıcaklar yaşanır,
  • Alışveriş ve kiralar oldukça pahalıdır,
  • Toplu taşıma kullanılmaz gibi bazı zorluklarından bahsedilebilir.

Peki, Katar’da işçi maaşları ne kadardır? Karşılaştırma yapacak olursak, bir Amerikalı başlangıç maaşı olarak 15-20 bin dolar alırken, 3.sınıf vatandaş olarak görülen az gelişmiş Asya ülkesi vatandaşlarına 200 dolar gibi bir ücretle başlarlar. Türkler ise genellikle Türkiye’de kazandıkları paranın 4 katını kazanabilmektedirler. Fakat bu bilgi sizi yanıltmasın. Karşılaştırma yaparken, Katar’dan alacağınız maaş ile Türkiye’deki yaşam şartlarını kıyaslamamalısınız. Katar’da yaşam Türkiye’ye kıyasla pahalıdır. Bu yüzden fırsatınız varsa, mutlaka öncesinde ülkeyi ziyaret edin, yaşamınızı idame ettirmek için giderlerinizin minimum ne kadar olacağını hesaplayın.

Katar’da Çalışmak için İş Başvurusu

Gün geçtikçe Katar firmalarıyla çalışan Türk firmalarının sayısı artmaya başladı. Özellikle işçi alım sayısında yaşanan büyük artık sizler için de bir iş fırsatı olabilir. Genellikle inşaat işlerinde çalışmak için başvuru alan Katar’ın iş başvuruları, Qatar Foundation adlı ajans tarafından idare edilmektedir. Genellikle inşaat işçileri Hindistan, Sri Lanka gibi ülkelerden gelirler. Türkiye’den daha çok şantiye şefleri, mimarlar ve mühendisler başvuru yaparlar. İnşaat dışında Türkler hizmet sektöründe de rol almaktadır.

Katar iş başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Size sunulan imkanlarla ilgili detaylı bilgi edinmeli, gitmeden önce aylık giderlerinizi hesaplamalısınız. Özellikle yaşamın pahalılığı karşısında gittikten sonra dönen pek çok insan vardır. Başvurunuzu yapmak için Qatar Living, GulfTalent gibi internet adreslerinden CV’nizi oluşturduktan sonra yararlanabilirsiniz. Bu  ve benzeri platformların genellikle İngilizce olduğunu unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*