Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma

stok fotoğraf satarak para kazanma

Stok fotoğraf satarak para kazanma son zamanlarda popülerliğini arttıran ve her geçen günde daha fazla insanın dikkatini çekmeyi başaran bir sektör haline geldi. Fotoğraf çekmek insanlar için çoğunlukla bir hobiden ibarettir; ama bu hobinizden para kazanmak artık mümkün hale geldi.

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraftan para kazanma için stok siteler bulunmaktadır ve bu stok siteler sizlerin çektiği fotoğraflar ile fotoğrafa ihtiyacı olan müşterileri bir araya getiriyor. Sizin tek yapmanız gereken de çektiğiniz fotoğrafları bu sitelere yükleyerek satılmasını beklemek. Eğer müşteri fotoğrafınızı beğenir ise siteye ücreti yatırır ve fotoğrafınızı indirme hakkı kazanır. Kazanç sağladığınız fotoğrafların ücretlerini de hesabınıza çekebilirsiniz.

Stok fotoğraf siteleri ile çalışan insanların kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biri fotoğrafların çalınması olayıdır. Bu tür siteler fotoğrafların çalınmaması adına bazı tedbirler alırlar ve bu tedbirlerin başında da fotoğrafı olduğu gibi yayınlamamaları gelir. Şöyle ki yüklediğiniz fotoğrafın kalitesi ücretini ödemeyen kişilerce düşük gösterilir ve en önemlisi üzerine site ismini yazarlar.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma Nasıl Gerçekleşir?

Stok fotoğraf satarak para kazanma ile ilgili yüksek hayalleriniz var ise bir süre ertelemeniz gerekecek. Tabi elinizde yüzlerce fotoğraf yok ise. Öncelikle satın alınan fotoğraflarınızdan site komisyon ücreti kesiyor ve fotoğraf ücretleri afaki derecede pahalı olmuyor. Bu konuda sürümden kazanma dediğimiz olay ön plana çıkıyor. Eğer fotoğraflarınız çok kaliteli olursa popüler olabilirsiniz ve kazancınız epey bir yükselebilir.  Bu işin en güzel yanı ise yüklediğiniz bir fotoğrafın yıllar sonra bile satın alınabiliyor olmasıdır. Bu yüzden fotoğraf sayınız kazancınız açısından çok önemli bir ayrıntıdır.

Stok Fotoğraf Satılan Güvenilir Siteler

Bu siteler uzun yıllardır bu piyasada olan ve kesinlikle güvenilir sitelerdir. Stok fotoğraf satan siteler listesini sizler için aşağıda paylaşıyoruz.

  • ShutterStock
  • iStockphoto
  • com

Bu 3 site haricinde birçok site daha mevcuttur; ama en güvenilirlerini sizler ile paylaştık. Diğer stok siteleri de inceleyerek site sayısını çoğaltabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken sitenin ne kadar güvenilir olduğudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*